6 biegów to za mało? 10-stopniowa skrzynia od Forda i Gm ma podbić rynek

0
1841
dobra skrzynia biegów

Wraz z rozwojem technologii, przyzwyczailiśmy się do 6-biegowych skrzyni manualnych, a w późniejszym czasie do automatycznych przekładni z coraz to bardziej nowoczesnymi funkcjami, mającymi zapewnić większy komfort jazdy oraz odporność mechanizmów. Skrzynia biegów służy do efektywnego przekazywania mocy wytwarzanej przez silnik do napędu. Więc nic w tym dziwnego, że firmy je produkujące wciąż wdrażają nowe rozwiązania. Nie trudno się domyślić śledząc obecny rynek samochodowy, że mechanizm przekładniowy posiadający 8 biegów stanie się niebawem standardem w klasie Premium,
jednak dla GM i Forda ta liczba to stanowczo za mało.

Współpraca Forda i General Motors

Według najnowszych doniesień General Motors oraz Ford nawiążą współpracę,
dzięki której w najnowszych modelach samochodów mają pojawić się innowacyjne automatyczne przekładnie. Nie jest to jedynie wymysł producentów mający na celu rozgłoszenie innowacyjności ich pojazdów, a sposób na przyniesienie konkretnych korzyści zarówno  obu korporacjom,  jak i ich klientom. Większość fabrykantów samochodów nie konstruuje skrzyń biegów samodzielnie, a jedynie kupuje je od zewnętrznych dostawców. To przekłada się na wyższe koszty produkcji aut. Współpraca ma zapewnić zmniejszenie kosztów w porównaniu z samodzielną pracą, a dodatkowo redukować ryzyko wystąpienia niepotrzebnych inwestycji.

Więc jakich korzyści mogą doczekać się odbiorcy?

Przede wszystkim zmniejszenia spalania oraz emisji CO2. Badania wskazują, że różnica w spalaniu pomiędzy 6, a 9-biegową skrzynią może wynieść nawet 16% na korzyść drugiej. Specjaliści zapewniają również mniejszą awaryjność, mogąco konkurować nawet ze standardowym „manualem”.

Warto zwrócić uwagę, że GM i Ford nie są jedynymi, których zainteresował temat nowoczesnych wielobiegowych skrzyni. Fachowcy ZF zaprezentowali
już jeden ze swoich projektów posiadający 9 biegów, a Hyundai zapowiedział premierę auta, który będzie miał do dyspozycji 10-biegowy automat.
Jak potoczy się ten wyścig? Czy ilość idzie w parze z jakością?
Z czasem zobaczymy czy zamysł wytwórców samochodów ma sens i doczekamy się tych innowacji w naszych automobilach.