Manualne skrzynie biegów przejdą do historii ?

0
1101
manualne skrzynie biegów

Rozwijająca się technologia powoduje zmiany w naszym codziennym życiu – ta zasada obowiązuje również w świecie motoryzacji. Czy manualne skrzynie biegów znikną? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być coraz bardziej oczywista.

Opowieści o automatycznych skrzyniach biegów, które spowalniają samochody i zwiększają spalanie, powoli można odesłać do lamusa. Nowoczesne automaty nie tylko pozwalają na szybkie zmiany biegów, ale powodują, że jazda samochodem staje się wygodniejsza. Czy zatem można się spodziewać, że skrzynie manualne znikną, stając się gadżetem dla koneserów?

Automaty coraz bardziej doskonałe

Prawdą jest, że pierwsze automatycznie skrzynie biegów nie były najlepsze, ale to się już zdążyło zmienić. Sytuację na rynku zrewolucjonizowała dwusprzęgłowa skrzynia DSG, którą w 2003 roku zaprezentowała Grupa Volkswagena. Zastosowana w nich technologia pozwalała na dużo szybsze przełożenia biegów niż w klasycznych skrzyniach manualnych.

Skrzynie DSG z czasem były rozwijane, ale nie tylko w samochodach koncernu VAG, lecz także w markach konkurencyjnych, które podpatrzyły i skopiowały rewolucyjną technologię od Niemców. Z tego też powodu we współczesnych autach możemy się cieszyć dobrze wykonanymi skrzyniami automatycznymi, niezależnie od tego, jakiej marki posiadamy samochód.

Skrzynie manualne mogą zniknąć

Eksperci rynku motoryzacyjnego nie mają wątpliwości, że automatyczne skrzynie biegów będą się stawać coraz bardziej popularne. Decydują następujące elementy:

  • Technologia – automaty są ciągle doskonalone, a co za tym idzie – wzbudzają coraz większą ufność klientów, którzy nie patrzą już na automatyczne przekładnie jako coś, co będzie tylko spowalniać ich samochody i generować wysokie koszty w razie usterki.
  • Spalanie – współczesne skrzynie automatyczne nie powodują również zwiększonego spalania, jak miało to miejsce kilkanaście lat temu. Automaty są zsynchronizowane elektronicznie z silnikiem i działają w taki sposób, aby spalanie było mniejsze, a dodatkowo pomaga w tym większa ilość biegów.
  • Wygoda – skrzynie automatyczne lepiej pasują do czasów, w których przyszło nam żyć. Ulice stają się coraz bardziej zatłoczone, natomiast nikt nie ma wątpliwości, że jazda w korku autem wyposażonym w automat jest o stokroć wygodniejsza, niż ciągłe wachlowanie sprzęgłem i lewarkiem zmiany biegów.

Łatwo zauważyć, że manualne skrzynie biegów mogą wkrótce podzielić losy szyb opuszczanych na korbki albo wycieraczek do reflektorów, a więc staną się staroświeckim gadżetem, który nie znajdzie uznania wśród klientów.